fbpx

Wiecha na Fabryce Wody

Wiecha na Fabryce Wody

W czwartek 12 sierpnia br. odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na Fabryce Wody. To symboliczny moment na każdej budowie, który oznacza zakończenie ważnego etapu realizacji inwestycji.

W uroczystości wzięli udział Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin, Jarosław Szczupak Prezes Zarządu Alstal Grupa Budowlana, Konrad Stępień Prezes Zarządu Spółki Fabryka Wody oraz pozostałe osoby zaangażowane w realizację tej inwestycji.

To miejsce ma swoją historię związaną z basenami, które przed laty tutaj funkcjonowały. Budujemy niezwykły obiekt, który ma służyć nie tylko rozrywce związanej z wodą, ale chcemy żeby było to również miejsce edukacji, gdzie będziemy się uczyli szacunku do wody. Myślę, że obiekt Fabryki Wody będzie cieszył szczecinian i że będziemy z niego wszyscy niezwykle dumni. – powiedział Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.

Od momentu podpisania umowy na realizację, minęło dokładnie 671 dni. Przez ten okres plac budowy zmienił się w sposób znaczący. Dwa imponujące budynki już na dobre wpisały się w krajobraz naszego miasta. Kubatura obu budynków to 175 834 m3 a powierzchnia użytkowa wynosi blisko 17 tys. m2.

Jesteśmy na zaawansowanym etapie realizacji prac budowlanych. Budowa przebiega w znakomitym tempie. Przed nami trudny etap, związany z montażem wielu instalacji i prac wykończeniowych. Chciałbym serdecznie w tym miejscu podziękować wszystkim za zaangażowanie i współpracę przy realizacji tego zadania. Liczę na to, że spotkamy się ponownie ale już na otwarciu tego obiektu.mówił  Jarosław Szczupak Prezes Zarządu Alstal Grupa Budowlana.

Po przejęciu placu budowy w 2019 roku, prace budowlane ruszyły pełną parą. Zrealizowano roboty ziemne, fundamentowe, sieciowe i wzniesiono konstrukcję obu budynków. W toku prac, byliśmy świadkami montażu skomplikowanych elementów. Konstrukcja stalowa świetlika i 3 stalowe kule symbolizujące cząsteczkę wody, są już nieodłącznym elementem przyszłego Edukatorium. Z kolei 13, 40-metrowych dźwigarów dachowych spoczywa już nad częścią basenową kompleksu.

Rok temu spotkaliśmy się przy okazji wmurowania kamienia węgielnego, na całkowicie innym etapie realizacji niż mamy dzisiaj. Wchodzimy w ważny etap wykonawczy. Zamykamy konstrukcję, prowadzimy prace instalacyjne, montowane są technologie, które będą wykorzystywane do funkcjonowania obiektu. Dziękuję wszystkim bez których ta inwestycja nie doszłaby do skutku. Cieszę się, że dzięki temu możemy dzisiaj świętować drugi z trzech kamieni milowych. powiedział Konrad Stępień Prezes Zarządu Spółki Fabryka Wody.

Fabryka Wody to nowoczesne centrum rekreacyjno-rozrywkowo-edukacyjne, które powstaje na terenie dawnego kąpieliska Gontynka. Cały kompleks składać się będzie z Aquaparku z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi i zjeżdżalniami. Saunarium ze strefą wellness. Edukatorium. Strefy sportowej z siłownią i centrum fitness, kortami do squasha, ścianką wspinaczkową. Strefy rozrywkowej z kręgielnią, stołami do bilarda oraz strefy gastronomicznej. W części zewnętrznej zlokalizowany będzie również Amfiteatr, który w okresie zimowym będzie można zaadaptować pod lodowisko.

Aquapark to łącznie 17 wewnętrznych basenów i dodatkowo 4 w części zewnętrznej o łącznej powierzchni lustra wody 2 443,13 m2. W obiekcie znajdzie się 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Najdłuższa będzie zjeżdżalnia pontonowa (77 m.). Dostępna będzie również zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów, a także zjeżdżalnia „Skocznia Małysza” (29 m.) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów. W części zewnętrznej oprócz basenów, można będzie wypocząć na plaży lub na tarasach wypoczynkowych.

Fabryka Wody to także jedno z największych saunariów w kraju. Na 3 kondygnacjach znajdzie się 16 saun, będą to m.in. sauny: pustynna, zamkowa, kominkowa, rajska wyspa, słowiańska, marynistyczna, wulkaniczna, kinowa, hammam, a nawet klockowa przeznaczona dla dzieci. W saunarium znajdą się też tężnie solankowe, baseny schładzające, groty śnieżne i lodowe oraz łaźnie piwne.

Edukatorium Fabryki Wody to z kolei 6 głównych stref tematycznych, których motywem przewodnim jest woda. To właśnie w tym miejscu odwiedzający poprzez zabawę i angażujące wystawy i eksponaty, będą poznawać i odkrywać fascynujący świat nauki.

Prace budowlane mają się zakończyć w połowie 2022 roku.